O autorze
Kierownik Katedry Mody ASP w Warszawie. Autor jej koncepcji programowej i dydaktycznej. Program leader i wykładowca. Z wykształcenia literaturoznawca zajmujący się recepcją „Dziadów" Adama Mickiewicza (z tej okazji nazywany przez znajomych dziadologiem). Zastępca redaktora naczelnego magazynu KMAG. Pracuje w nim od pierwszego numeru. Wcześniej robił z tym samym naczelnym (Mikołajem Komarem) czasopismo A4. Rokrocznie zanurza się w świat marek, brandów i biznesu jako redaktor naczelny polskiej wersji albumu Superbrands.

Książki nie są do czytania

Ponieważ dzisiaj na natemat.pl pojawił się przygotowany przez Karolinę Sulej ranking Książek Powszechnie Nieczytanych Na Które Wszyscy Się Powołują, oto jeszcze kilka kategorii, zgodnie z typologią, zaproponowaną przez włoskiego pisarza Italo Calvino we wstępie do jego książki „Jeśli zimową nocą podróżny".

„Jeszcze w oknie wystawy dostrzegłeś okładkę z poszukiwanym tytułem. Podążając tym widocznym tropem.utorowałeś sobie drogę poprzez zwarte zasieki Książek Nigdy Nie Przeczytanych, które spoglądały na ciebie ponuro z księgarskich stołów i pólek, usiłując cię onieśmielić. Lecz ty wiesz, że nie powinieneś dać się zbić z tropu, że pośród nich rozciągają się całe hektary Książek Których Równie Dobrze Możesz Nie Czytać, Książek Przeznaczonych Do Innych Celów Niż Lektura, Książek Przeczytanych Jeszcze Zanim Je Otwarto Gdyż Należą Do Kategorii Tych Co Zostały Przeczytane Jeszcze Przed Napisaniem.
Pokonujesz pierwszy obwód przedmurza i oto rusza na ciebie piechota Książek Które Z Pewnością Byś Przeczytał Gdybyś Miał Więcej Niż Jedno Życie Ale Niestety Dni Ci Przeznaczonych Jest Tyle Ile Jest.
Jednym susem przeskakujesz przez nie i kierujesz się między zastępy Książek Które Masz Zamiar Przeczytać Chociaż Przedtem Powinieneś Przeczytać Inne, te Nazbyt Drogie Które Będziesz Mógł Kiedyś Kupić Za Pół Ceny, Książek Idem Jak Powyżej Gdy Ukażą Się W Wydaniu Kieszonkowym, Książek Które Przeczytali Już Wszyscy A Zatem Jest Tak Jakbyś Ty Przeczytał Je Także.
Udaremniając te ataki, zmierzasz pod wieże fortyfikacji, gdzie stawiają opór
Książki Które Od Dawna Zamierzasz Przeczytać.
Książki Których Od Lat Poszukujesz Bez Powodzenia.
Książki Które Dotyczą Tego Czym Właśnie Się Zajmujesz.
Książki Które Chcesz Mieć Pod Ręką Na Wszelki Wypadek.
Książki Które Mógłbyś Odłożyć Na Wakacyjną Lekturę.
Książki Którymi Mógłbyś Zapełnić Wolne Miejsce W Twojej Bibliotece.
Książki Które Rozbudzają W Tobie Ciekawość Niespodziewaną Gwałtowną I Niezbyt Wyraźnie Usprawiedliwioną.
Tak oto zdołałeś ograniczyć siły zbrojne do zbioru z pewnością nadal pokaźnego, lecz dającego się sprowadzić do skończonej liczby, chociaż to uczucie względnej ulgi nadal nękają podjazy Książek Dawno Temu Przeczytanych Które Należałoby Przeczytać Ponownie, a także podjazdy Książek Pozornie Przez Ciebie Przeczytanych Które Najwyższy Czas Byłoby Przeczytać Naprawdę.
Uwalniasz się, biegnąc zygzakiem, i jednym skokiem wpadasz do twierdzy Nowości Których Autor Bądź Tematyka Wzbudzają Twoją Ciekawość." (tlum. A. Wasilewska)

Italo Calvino opisuję bitwę, jaką musi stoczyć miłośnik książek, który wstąpił do księgarni po jeden tylko wybrany tytuł. Jest to opis nie dającej się okiełznać namiętności do kupowania, gromadzenia, przeglądania, wąchania, ustawiania na półkach i podczytywania. Bo namiętność do książek nie wypełnia się i nie zawiera jedynie w ich czytaniu. Jak każda namiętność realizuje się w posiadaniu.
Trwa ładowanie komentarzy...